چطور یک فاکس مناسب بخریم

تاریخ مقاله: 1395/2/15

چطور یک فاکس مناسب بخریم

 

ماشین های فاکس به شما کمک می کنند بسیار آسان با استفاده از خط تلفن اسناد خود را ارسال کنید. ارسال فاکس بسیار سریعتر و مقرون به صرفه تر از روش های معمول ارسال نامه ها می باشد. حتی با گسترش فناوری های جدید مانند پست الکترونیک ، در تمام فروشگاه ها و دفاتر هنوز جهت ارسال و به اشتراک گذاری سریع اسناد استفاده می شوند. اگر شما قصد خرید ماشین فاکس  را دارید، قبل از ویژگی هایی را که نیاز دارید فاکس شما داشته باشد را بررسی کنید.

تکنولوژی فاکس مورد نظر خود را انتخاب کنید

فرایند فاکس به این صورت می باشد: دستگاه فاکس ابتدا صفحات را اسکن می کنند و آنها را به  یک سری تصاویر متشکل از نقطه های روشن و تاریک  تبدیل می کنند، سپس این الگو ها را به تن های صوتی ترجمه کرده و از طریق خطوط تلفن ارسال و دریافت می کنند. برای دریافت فاکس ، دستگاه به تن های صوتی گوش می دهد و تکه تکه اطلاعات را دریافت می کنند و سپس با تجمع تکه های دریافت شده آنان را بصورت نقطه های سیاه و سفید، یک کپی از صفحه اصلی را چاپ می کنند. دستگاه های فاکس رنگی نیز موجود می باشند ولی بسیار نادر هستند. در حالی که یک  استاندارد نیز برای فاکس رنگی موجود است، اما هنوز بسیاری از تولید کنندگان فاکس رنگی تولید نمی کنند. تنها راه قابل اعتماد ارسال و دریافت فاکس رنگی اسفاده از دستگاه های فاکس رنگی تولید شده توسط یک کارخانه می باشد. در سال های آینده باید این مشکلات حل و فصل گردند و فاکس های رنگی باید هم بصورت جوهر افشان و لیزری تولید گردند.

دستگاه های فاکس مدرن  بصورت دو نوع اصلی : دستگاه های فاکس جوهرافشان و لیزری می باشند، که قابلیت چاپ بر روی کاغذ های معمولی را دارند و مشکلاتی که دستگاه های فاکس قدیمی بدلیل چاپ بر روی کاغذ های حرارتی مانند محو شدن نوشته ها پس از مدتی، ناخوانا بودن و… را ندارند. قیمت های دستگاه های فاکس سیار نزدیک به هم می باشد. فاکس های حرارتی و جوهر افشان مناسب کسب و کار های کوچک و خانگی می باشند.

 فاکس جوهر افشان:

دستگاه های فاکس جوهر افشان دارای سرعت چاپ نسبتا کندی می باشند، ولی بدلیل قیمت پایین، جهت مواردی که کمتر از ۳۰ فاکس را در روز دریافت می کنند مناسب می باشد. برای مواردی که شما نیاز به کار های سنگین تر و همچنین سرعت بالاتر دارید فاکس های لیزری می تواند جایگزین مناسبی باشد.

فاکس لیزری:

فاکس های لیزری از یک لیزر و یا دیود نوری (LED) جهت چاپ استفاده می کنند. این نوع دستگاه های فاکس لیزری از تونر جهت چاپ تصاویر با کیفیت بالا بر روی سطح کاغذ استفاده می کنند. چاپ لیزری یا LED ، با کمی توجه با سرویس به موقع و فراهم کردن تونر و کاغذ کاملا قابل اعتماد هستند. توجه داشته باشید فاکس های لیزری گرانتر از فاکس های حرارتی و جوهرافشان می باشند.

فاکس حرارتی:

در فاکس های حرارتی به منظور چاپ از حرارت جهت انتقال جوهر از ریبون بر روی کاغذ استفاده می شود. فاکس های حرارتی نسبتا قابل اعتماد و ارزانتر می باشند و برای مصارف خانگی معمولا استفاده می شوند. البته اشکالاتی از قیبل پر سرو صدا بودن و کیفیت چاپ متوسط را دارا می باشند. به این نکته نیز هنگام خرید فاکس توجه کنید که قیمت مواد مصرفی هر نوع دستگاه فاکس چقدر می باشد.

ارزیابی کلیدی ویژگی های یک دستگاه فاکس

از ویژگی های مهم یک دستگاه فاکس خوب می توان به مواردی از قبیل حافظه بالا جهت دریافت بیشتر فاکس، ذخیره کننده شماره ها و سرعت چاپ اشاره کرد. اگر شما بطور مداوم فاکس هایی را برای افراد خاصی ارسال می کنید باید بدنبال دستگاه فاکسی باشید که از ارسال برنامه دار پشتیبانی کند، این ویژگی به شما کمک می کند یکبار اسکن کنید و سپس آنرا برای همه افراد مورد نظرتان ارسال کنید.

به سرعت ارسال فاکس توجه کنید

فاکس های با سرعت ارسال بیشتر معمولا گران تر می باشند، که هرچه سرعت ارسال بیشتر باشد قطعا هزینه های مربوط به تلفن شما کاهش می یابد. سرعت اکثر دستگاه های فاکس امروزه ۳۶٫۶ کیلوبایت در ثانیه می باشد. این سرعت،  تقریبا یک صفحه را تقریبا بین ۶ تا ۱۰ ثانیه ارسال می کند. برخی از دستگاه های فاکس کند تر سرعتشان در حدود ۱۴٫۴ کیلوبایت در ثانیه می باشد، که این سرعت هنوز از سرعت دستگاه های فاکس استاندارد چند سال پیش بیشتر می باشد. صرفنظر از سرعت، هر دو دستگاه می توانند ارتباط برقرار کنند.

ارزیابی پروتکل های فشرده سازی داده ها

به عبارت دیگر پروتکل های فشرده سازی، مدت زمان ارسال یک صفحه را با استفاده از کوچک کردن مقدار داده های توصیفی کاهش می دهند. تقریبا تمام دستگاه های فاکس با استفاده از یک پروتکول فشرده سازی به نام هافمن (MH) کار می کنند. دستگاه های پیشرفته تر از پروتکول های پیشرفته تری مانند (MR) و (MMR) استفاده می کنند که ۲۵% سریعتر می باشند.برخی از دستگاه های فاکس نیز از پروتکل های اختصاصی برای افزایش سرعت انتقال استفاده می کنند، البته این را نیز باید بدانید که پروتکل فقط هنگام ارسال یا دریافت از دستگاهی با همان برند قابل استفاده است.

به مقدار حافظه ای که نیاز دارید توجه کنید

حافظه های دستگاه کار ذخیره صفحه های دریافتی یا ارسالی را برعهده دارند. مقدار فضایی که برای ذخیره یک صفحه لازم است به حجم تصویر بستگی دارد، اما معمولا شما با حجم ۵۱۲ کیلوبایت می توانید ۲۰ تا ۲۵ صفحه را ذخیره کنید. اگر حافطه استاندارد دستگاه کفایت کار شما را نمی کند دستگاه های فاکس جدید از کارت های حافظه جانبی پشتیبانی می کنند.

تگ ها

Support@canonhp.com 340 340 88 - 021