راهنمای ساده برای نصب پرینتر وایرلس و بی سیم توسط مشتری

تاریخ مقاله: 1395/2/19

راهنمای ساده برای نصب پرینتر وایرلس و بی سیم توسط مشتری

چگونه پرینتر بی سیم خود را نصب کنیم ؟

نصب یک پرینتر Share‌شده به صورت بیسیم کار سختی نیست ، اما نیازمند یکسری مقدمات می باشد. که با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر خواهد شد  یک نصب راحت و آسان خواهید داشت.
پرینترهای بی سیم محبوبیت روز افزونی کسب کرده اند زیرا به راحتی می توان آنها را Share کرد و از هر مکانی که تحت پوشش شبکه ی وایرلس باشد می توان از آنها استفاده کرد. در صورتی که از جزئیات شبکه ی بیسیم نیز اطلاع داشته باشید نصب پرینترهای بیسیم کار بسیار آسانی خواهد بود. به کمک این مقاله گام به گام پیش بروید و اگر اختلالی در فرآیند نصب برای شما ایجاد شد از نکات کلیدی ذکر شده که در ادامه خواهند آمد بهره ببرید تا پرینترتان به آسانی نصب شود.

پیش نیاز ها
با این پیش فرض که شبکه شما بدون مشکل و در حال کار باشد، دو چیز را باید قبل از شروع نصب یک پرینتر بدانید، ابتدا اسم یا SSID شبکه ، سپس پسورد آن. (در صورت وجود که البته اکثر شبکه های بیسیم دارای پسورد هستند)
اگر برای یافتن این اطلاعات نیاز به کمک دارید، به بخش "یافتن SSID و پسورد شبکه" رجوع کنید.

شما باید پرینتر را به طور موقت نزدیک یک کامپیوتر که در حال حاضر عضوی از شبکه ی شما می باشد قرار دهید تا بتوانید از طریق کابل USB آنرا به کامپیوتر متصل کرده تا بتوانید نرم افزار نصب آنرا اجرا کنید.
همچنین با رعایت این نکات ایرادات احتمالی را از بین ببرید: پرینتر را در محدوده ی Router  وایرلس یا Repeater‌ قرار دهید. توجه داشته باشید که اشیا ئ فلزی مانند تیر آهن های به کار رفته در ساختمان یا حتی درها،دیوارها و پنجره ها می تواند از قدرت سیگنال وایرلس شما بکاهد. اگر سیگنال وایرلس شما ضعیف است یا پرش دارد، پرینترتان را به Router‌ وایرلس نزدیکتر کنید و سعی کنید تا جایی که امکانش هست بین آنها مانعی وجود نداشته باشد.
نصب نیمه خودکار
پرینترهایی که کنترل پنل ال سی دی دارند شما را قادر خواهند ساخت تا مستقیما آنها را به شبکه ی بیسیم متصل کنید.  این پرینترها شبکه هایی که در آن محدوده باشد را شناسایی می کنند. سپس شما شبکه خود را انتخاب می کنید، پسورد آن را وارد کرده و پرینتر آماده ی استفاده است.
همچنین می توانید به صورت سنتی عمل کرده و بوسیله نصب خودکار توسط سی دی اطلاعات شبکه را وارد کنید و پرینتر را نصب کنید. همچنین می توانید پرینتر را از طریق ethernet‌ به Router متصل کنید و به کمک مرورگر وب آنرا به شبکه ی وایرلس وصل کنید.

نصب دستی، نکات کلیدی
به طور معمول ، نرم افزارهای نصب پرینتر به صورت خودکار تنظیمات آدرس IP و تنظیمات فایر وال را انجام می دهند. اما اگر خواستید پرینترتان را به صورت دستی نصب کنید به این اطلاعات نیاز دارید.
تنظیم آدرس IP : هر عضوی در شبکه مانند ابزارهای ذخیره سازی یا پرینترها ، دارای یک آدرس IP‌ هستند که از چهار گروه عدد یک تا سه رقمی تشکیل شده است. به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۲۰ یک آدرس IP است. به طور پیش فرض Router ها یا سرورها آدرسهای IP  را به کمک DHCP (پروتکل تنظیم میزبان به صورت داینامیک) تعیین می کنند. IP آدرس ها ممکن است یکسان بمانند اما اگر شبکه شما‌ از DHCP استفاده کند، با اتصال یک وسیله ی جدید به شبکه این آدرسها تغییر می کنند. در اغلب موارد اگر آدرس پرینتر شما تغییر کند، ارتباط شبکه تان با پرینتر قطع می شود و دیگر قادر به پرینت کردن نخواهید بود.
دو راه وجود دارد تا اطمینان یابید که پرینترتان (یا هر وسیله ی دیگری) همواره یک IP آدرس یکسان کسب کند. اولین راه اینست که از طریق کنترل پنل پرینتر یا از طریق مرورگر وب یک IP آدرس Static برای پرینترتان تعیین  کنید . سعی کنید IP آدرسی را انتخاب کنید که بسیار پایین تر یا بالاتر از محدوده ی آدرس دهی Router تان برای DHCP‌ باشد. بهتر است بازه ی آدرس دهیتان را محدود کنید. همچنین IP آدرس های Static تان را برای مراجعات بعدی در جایی یادداشت کنید، زیرا این آدرس ها را در جدولDHCP‌ تان نخواهید یافت.

برخی روترها (و تمام سرورها) به شما اجازه می دهند تا IP آدرس پرینتر را بر روی MAC آدرسشان (که رشته ای از اعداد واحد هگزادسیمال است) ذخیره کنید. آدرس MAC در جدول DHCP روتر، در منوی سیستم پرینتر، یا بر روی خود وسیله درج شده است. آدرسMAC به همراه شماره سریال وسیله و دیگر مشخصات آن روی برچسبی که بر روی دستگاه قرار دارد حک شده است. فایده ی این روش این است که می توانید هنگام دیدن جدول DHCP آدرس IP  پرینتر را نیز ببینید.
تنظیمات امنیتی فایر وال
چنانچه درجه ی امنیت فایروالتان را روی High گذاشته باشید ممکنست منجربه این شود که پرینترتان نتواند با روتر یا کامپیوترتان مکالمه کند. برای این کار فایروال را غیرفعال‌ کنید و نتیجه را مشاهده کنید. و اگر مشکل رفع شد درجه ی امنیت فایروال را روی Low بگذارید.
چک کردن پروتکل  امنیتی بیسیم
پروتکل امنیتی Router شما ممکن است از نوع قدیمی WEP (پروتکل بیسیم Ethernet ) ، یا مدل جدیدتر WPA (دسترسی محفوظ بیسیم) یا یکی از مدلهای معروف دیگر باشد. اگر در روال معمول نصب پرینتر، از شما در مورد نوع امنیت بیسیم سوال شد، می توانید آن را در صفحات تنظیم Router یا در مستندات Router بیابید.
نصب بدون CD
می توانید پرینتر را با استفاده از گزینه ی add-printer خود سیستم عامل  نصب نمایید. برای این کار، پرینتر باید در شبکه موجود باشد، و همچنین تنظیمات بی سیم آن باید به طور صحیح اعمال شده باشد.
اگر پرینتر در شبکه ای درست و صحیح قرار داشته باشد، نرم افزار اکتشافی سیستم عاملتان(درMac  به مسیر System Preferences,Print & Fax مراجعه کنید و در ویندوز ۷ به Start,Devices and Printers مراجعه کنید) باید آنرا بیابد و در اغلب اوقات به صورت خودکار نصب کند. اگر سیستم عامل نتوانست این کار را انجام دهد، باید درایور پرینترتان را از وب سایتش دانلود کنید. در آخرین نسخه ی Mac OS X  و در ویندوز ۷ عملیات نصب خودکار بسیار بهبود یافته اند. اما در برخی نسخه های قدیمی  این سیستم عامل ها نصب خودکار مشکل دارد.
اگر سیستم عامل در جستجویش پرینتری نیافت،روش دیگر اینست که پرینتر را به عنوان یک Local printer (معمولا از طریق USB) به سیستم اضافه کنید و سپس برای آن یک پورت TCP/IP استاندارد تعریف کنید. برای اینکار باید آدرس IP‌پرینتر یا نام وسیله را بدانید. در Mac OS X می توانید پرینتر به عنوان یک IP یعنی IP Printer اضافه کنید. همچنین در صورت نیاز به درایور پرینترها باید آنها را به صورت دستی دانلود کنید.
یافتن SSID و پسورد شبکه
آسانترین راه برای یافتن نام شبکه و پسورد آن استفاده از یک لپ تاپ یا موبایل متصل به آن شبکه می باشد. در ویندز ۷ بر روی آیکن وایرلس در گوشه چپ پایین صفحه در سیستم تری کلیک کنید.
( با این پیش فرض که شما سهوا پهنای باند شبکه ی همسایتان را نمی دزدید، نام شبکه ای که می بینید نام شبکه شما می باشد.) اکنون بر روی Connection‌راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. سپس  به تب Security را انتخاب کنید و گزینه ی Show characters را انتخاب کنید و پسوورد برای شما نمایان می شود. در سیستم عامل Mac این مسیر را دنبال کنید، ابتدا Go سپس Utilities,Keychain Access را انتخاب کنید. در قسمت Passwords نام شبکه را انتخاب و گزینه ی نمایش پسورد را انتخاب کنید.
شما همچنین می توانید نام و پسورد شبکه را در صفحات وب تنظیمات Router بیابید. به صورت که یک مرورگر را باز کرده و IP آدرس Router‌ را در آن وارد می کنید. می توانید IP‌ پیش فرض را در دفترچه Router پیدا کنید. اما برخی از آدرسهای IP معمول به این شرح می باشند:
۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۴ ‌(روتر ATT 2Wire )
‌۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ (روترهای Linksys,Netgear,D-Link, و... )
توجه داشته باشید که Router ها یک نام کاربری و پسورد یا همان رمز عبور هم دارند. اگر تا به حال نما کاربری و رمز عبور Router تان را عوض نکرده اید آنرا در دفترچه ی همراه Router خواهید یافت که به طور معمول نام کاربری admin و رمز عبور نیز admin می باشد.

متاسفانه، در برخی موارد پسورد شبکه بی سیم نشان داده نمی شود، به همین دلیل اگر واقعا نمی توانید آنرا بخاطر بیاورید با آنرا تغییر دهید و به تمام اعضای روی شبکه اطلاع بدهید تا با پسورد جدید دوباره به شبکه متصل شوند.
در بدترین حالت  ممکن، اگر پروتکل امنیتی Router شما را مجبور کرد تا برای تغییر پسورد، پسورد قدیمی را وارد کنید، در این صورت باید Router را به حالت پیش فرض آن Reset کنید. پس از آن می توانید پسورد و نام شبکه را دوباره تعیین کنید.
اگر شبکه خود را به خوبی بشناسید ، براحتی مراحل نصب را طی خواهید کرد
اکثر موانعی که هنگام نصب یک پرینتر بی سیم ایجاد می شوند مربوط به شکه بی سیم است تا خود پرینتر. اطلاعات مهم شبکه خود را پیش از نصب گردآوری کنید تا از بوجود آمدن مشکل جلوگیری کنید.
پس از انجام این مراحل از کار با پرینتر بی سیم خود در شبکه لذت ببرید. به طور مثال فرض کنید که شما در آشپزخانه هستید و از طریق لپ تاپ یک پرینت را به پرینترتان در اتاق نشیمن می فرستید و عمل  پرینت در آنجا انجام می شود.

 

Support@canonhp.com 340 340 88 - 021