تکنولوژی پروژکتور DLP چیست؟

تاریخ مقاله: 1398/11/5

تکنولوژی پروژکتور DLP چیست؟

در هسته هر پروژکتور ویدیویی DLP DMD (دستگاه میکرومیرورای دیجیتال) قرار دارد. این نوعی تراشه است که به گونه ای ساخته شده است که هر پیکسل یک آینه بازتابنده است. این بدان معناست که بسته به وضوح نمایشگر در نظر گرفته شده و نحوه کنترل سرعت شیب آینه ، در هر DMD هر یک یا دو (یا بیشتر) میلیون میکرومتر وجود دارد.

همانطور که منبع تصویر ویدیویی روی تراشه DMD نمایش داده می شود. ریزگردها (هر میکرومتر یک پیکسل را نشان می دهد) پس از تغییر تصویر ، خیلی سریع کج می شوید.

این فرآیند پایه و اساس خاکستری را برای تصویر ایجاد می کند. رنگ با افزودن نور از طریق چرخ چرخشی پر سرعت سرعت چرخش اضافه می شود و از ریزگردهای موجود در تراشه DLP منعکس می شود زیرا سریعاً از چرخ رنگ و منبع نور به سمت خود دور می شوند.

میزان شیب هر ریزگرد همراه با چرخ رنگی که به سرعت در حال چرخش است ، ساختار رنگی تصویر پیش بینی شده را تعیین می کند. از آنجا که نور تقویت شده ریزگردها را خاموش می کند ، از طریق لنز ارسال می شود و می توان آن را بر روی صفحه بزرگ نشان داد که برای مشاهده مناسب است.

راه دیگری که DLP پیاده سازی می شود (در یک سینمای خانگی با رده بالا یا استفاده از سینمای تجاری) استفاده از تراشه DLP جداگانه برای هر رنگ اصلی است. این نوع طراحی ، نیاز به چرخ رنگ چرخشی را از بین می برد.

به جای چرخ رنگ ، نور از یک منبع منفرد از یک منشور عبور می کند که باعث ایجاد منابع نور جداگانه قرمز ، سبز و آبی می شود. منابع نور تقسیم شده سپس روی هر یک از تراشه های تعیین شده برای هر رنگ اصلی منعکس می شوند و از آنجا بر روی صفحه نمایش پیش بینی می شوند. این برنامه نسبت به روش چرخ رنگ بسیار گران است ، به همین دلیل به ندرت در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد.

اگرچه فناوری 3 Chip DLP برای پیاده سازی بسیار گران است ، اما دو گزینه جایگزین ارزان قیمت دیگر با موفقیت (و مقرون به صرفه تر) برای رفع نیاز به چرخ رنگ چرخشی استفاده شده است.

یک روش استفاده از منبع نور LED است. با استفاده از یک منشور یا فیلترهای رنگی می توانید یک LED جداگانه برای هر رنگ اصلی داشته باشید ، یا یک LED سفید به رنگ های اصلی تقسیم می شود. این گزینه ها نه تنها نیاز به چرخ رنگ را از بین می برند بلکه گرمای کمتری تولید می کنند و نسبت به یک لامپ سنتی قدرت کمتری را به خود جلب می کنند. استفاده بیشتر از این گزینه باعث شده است تا دسته ای از محصولات به عنوان پروژکتورهای پیکو معرفی شوند.

گزینه دیگر استفاده از منابع نوری لیزر یا لیزر / LED ترکیبی است که ، مانند راه حل تنها LED ، نه تنها چرخ رنگ را از بین می برد ، گرمای کمتری تولید می کند ، و انرژی کمتری نیز به خود جلب می کند ، بلکه به بهبود تولید مثل رنگ و روشنایی نیز کمک می کند. با این حال ، رویکرد لیزر نسبت به LED مستقیم یا گزینه های Lamp / Color Wheel گران تر است (اما هنوز از گزینه 3 تراشه ارزان تر است).

اگرچه نسخه "یک تراشه با چرخ رنگ" از فناوری DLP بسیار مقرون به صرفه است و از نظر رنگ و کنتراست می تواند نتایج بسیار خوبی را به بار آورد ، اما دو اشکال وجود دارد.

یکی از اشکالات میزان خروجی نور رنگ (روشنایی رنگ) در همان سطح خروجی نور سفید نیست.

اشکال دوم حضور "اثر رنگین کمان" است. اثر رنگین کمان یک مصنوعی است که وقتی بیننده به سرعت از یک طرف به صفحه دیگر روی صفحه نمایش نگاه می کند یا به سرعت از صفحه نمایش به هر طرف اتاق نگاه می کند ، به عنوان یک فلاش کوتاه از رنگ ها بین صفحه و چشم نشان می دهد. این فلاش رنگ ها مانند رنگین کمان های کوچک تابناک به نظر می رسند.

این اثر به طور مکرر رخ نمی دهد ، و بسیاری از افراد به هیچ وجه حساسیت نشان نمی دهند. با این حال ، اگر به این اثر حساس هستید ، می تواند پریشان کننده باشد. حساسیت شما به اثر رنگین کمان هنگام خرید پروژکتور ویدیویی DLP باید مورد توجه قرار گیرد. پروژکتورهای ویدئویی DLP که از منبع نوری LED یا لیزر استفاده می کنند ، بسیار کمتر احتمال دارد اثر رنگین کمان را نشان دهند ، زیرا چرخ رنگی در حال چرخش وجود ندارد.

Support@canonhp.com 021-88340340